محتوای الکترونیکی

با ظهور کامپیوترها، لپ‌تاپ‌ها، نوت بوک ها و سایر ابزارهای الکترونیکی مدرن، این ابزارها در مدارس و دانشگاه‌ها بکار گرفته شد و به یادگیری سرعت بخشید. در حال حاضر اگر بخواهید از راه دور آموزش ببینید مثلاً یک‌زبان خارجی را فرابگیرید این امر تنها با چند کلیک امکان‌پذیر شده است. استفاده از ابزارهای الکترونیکی برای یادگیری به‌عنوان یک روش محبوب شناخته‌شده است. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چگونه می‌توانیم از آموزش الکترونیکی، به‌عنوان یک ابزار حرفه‌ای برای آموزشی مؤثر استفاده کنیم.

اگر می‌خواهید محتوای خود را به‌صورت الکترونیکی در اختیار مخاطبانتان قرار دهید نیاز به رعایت نکات خاصی دارید. در اینجا ۵ راه برای تولید محتوای الکترونیکی جذاب و مؤثر را مرور می‌کنیم:

 

۱- هدف خود را مشخص کنید.

زمانی که شروع به تولید آموزش الکترونیکی می‌کنید نیاز به اهداف روشن دارید. برای طراحی یک تجربه الکترونیکی موفق باید بدانید مخاطبانتان به چه اطلاعات و مهارت‌هایی در آن موضوع خاص نیاز دارند. علاوه بر بررسی نیاز مخاطبانتان باید بدانید چه چیز برای مخاطبان شما جذاب است و چه چیز توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند.

پس مشخص کنید که می‌خواهید دوره‌تان از چه نظر برای یادگیرندگان مفید باشد و قصد دارید چطور محتوا را به نیاز و علاقه مخاطبانتان نزدیک کنید. اگر می‌خواهید آموزش الکترونیکی مؤثری داشته باشید ابتدا هدف خود را به‌صورت جزئی و معنادار برای خودتان تعریف کنید و روی کاغذ بیاورید.

 

۲- محتوای درجه‌یک تولید کنید.

صرفاً آوردن یک سری جزییات درباره یک موضوع خسته کننده است و توجه یادگیرنده را به خود جلب نمی‌کند. طراحی بصری قوی یک‌راه عالی برای بالا بردن تأثیر آموزش است. برای شرح محتوا از تصاویر جذاب و متناسب با سن مخاطب استفاده کنید. برای تولید یک دوره آموزش الکترونیکی تعاملی باید از تصاویر، به‌طور خلاقانه در جهت کمک به درک بهتر مفاهیم استفاده کنید.

به‌جای توضیح در مورد یک موضوع یا داستان می‌توانید به ویژگی‌های زیبایی‌شناختی دوره توجه کرده و از تصاویر و فیلم‌های جذاب استفاده کنید تا ذهن یادگیرنده را درگیر موضوع کنید.

همچنین می‌توانید از شکل‌ها و انیمیشن های مرتبط با مفاهیم استفاده کنید تا آموزش را دلپذیر تر و قابل‌فهم‌تر کنید.

 

۳- آموزش را به واحدهای کوچک تقسیم کنید.

نگه‌داشتن تمرکز بر روی صفحات آموزشی برای مدت طولانی برای مخاطب بسیار دشوار است. آموزش طولانی مخاطب را خسته و گیج می‌کند و یادگیری را به‌شدت کاهش می‌دهد. بنابراین باید در تقسیم‌بندی محتوا به قطعات کوچک بسیار توجه کنید، زیرا بسیار مهم است که هر یک از این قطعات، مختصر و مرتبط با یکدیگر باشند. در نظر گرفتن واحدهای آموزشی کوتاه، یادگیری را برای مخاطب جذاب‌تر و آسان‌تر می‌کند.

 

۴- حس کنجکاوی یادگیرنده را برانگیزید.

برای ایجاد یک تجربه یادگیری الکترونیکی موفق، با اضافه کردن برخی از تکنیک های جذاب می‌توانید حس کنجکاوی را در یادگیرنده به وجود آورید. می‌توانید مسابقه، بازی و معما به آموزش اضافه کنید تا یادگیرنده را به چالش کشیده و حس رقابت را در او به وجود آورید. در این مدل آموزش بسیار دل‌چسب‌تر می‌شود.

 

۵- به مخاطب آزادی عمل دهید.

ممکن است یادگیرنده نیاز پیدا کند حین آموزش، آموزش را متوقف کند و یا نیاز داشته باشد مطالب قبلی را مرور کند. باید شرایطی را فراهم کنیم که مخاطب بتواند یادگیری را با سرعت دلخواهش پیش ببرد و به‌راحتی به سایر مطالب دسترسی داشته باشد. اگر به مخاطبان آزادی عمل داده نشود علاقه‌ی آن‌ها به ادامه دادن یادگیری کاسته می‌شود.

 

اگر به این ۵ روش در طراحی دوره آموزش الکترونیکی توجه کنید بی‌شک میزان موفقیت آموزشتان را بالا خواهید برد.